BERNARD KRUPSKI – CZŁONEK HONOROWY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
BERNARD KRUPSKI CZŁONEK HONOROWY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
Od 1962 r. honorowy krwiodawca (oddał 47,810 litrów krwi) i członek Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). W 1986 r. jako pedagog utworzył Koło PCK przy Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej
w Koszalinie. Organizował dla wychowanków placówki resocjalizacyjnej prelekcje i konkursy na temat honorowego krwiodawstwa oraz historii i działalności PCK. Do chwili obecnej zorganizował 28 konkursów z zakresu tej tematyki, w których wzięło udział około 400 wychowanków.
Blisko 100 absolwentów ośrodka zostało honorowymi dawcami krwi, a Koło PCK działa nieprzerwanie w oparciu o wolontariuszy. W 2001 r. był inicjatorem utworzenia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Klub zrzeszał 20 honorowych dawców krwi - kleryków i księży. Aktualnie ze względu na znikomą ilość kleryków, klub ograniczył swoją działalność, ale na zaproszenie rektora organizuje prelekcje na temat honorowego krwiodawstwa i PCK.
W 2004 r. w związku z 85 rocznicą utworzenia, był inicjatorem budowy i fundatorem obelisku PCK
w Koszalinie, który za zgodą Rady Miasta Koszalina wzniesiono na skwerze imienia PCK. Bernard Krupski jest fundatorem nagród książkowych w konkursach promocji zdrowego stylu życia i honorowego krwiodawstwa.
W latach 2007-2008 był współorganizatorem otwartych akcji poboru krwi wśród pracowników
i studentów Politechniki Koszalińskiej. Akcje odbyły się pod patronatem rektora uczelni oraz Prezydenta Koszalina. Do akcji przystąpiło około 600 dawców, od których pobrano łącznie 265 litrów krwi. Od 2008 do 2016 r. był koordynatorem akcji promocji honorowego krwiodawstwa PCK i „Sieci Muszkieterów” pn. „Zbieramy krew dla Polski”, które organizowano przy sklepach sieci Intermarche
w Koszalinie, Sławnie i Darłowie. W trakcie 9 akcji zebrano łącznie 195 litrów krwi od około 400 krwiodawców.
Bernard Krupski szczególną aktywność wykazuje w propagowaniu honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży szkół średnich w Koszalinie i powiecie koszalińskim. W czasie swojej działalności zorganizował blisko 300 prelekcji, w których szacunkowo brało udział ponad 2 tys. uczniów
i studentów. Jest też współorganizatorem uroczystych akademii z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa pod auspicjami władz samorządowych Koszalina.
W 2016 r. Krajowy Zjazd PCK za szczególne zasługi nadał Bernardowi Krupskiemu godność Członka Honorowego. W 2021 r. został wybrany do Kapituły Odznaki Honorowej PCK.
Od 2018 r. wspomaga też działalność Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej IKAR w Koszalinie, które prowadzi działalność edukacyjna i aktywność patriotyczną związaną z upamiętnianiem wydarzeń historycznych oraz bohaterstwem Powstańców Warszawskich, żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki” oraz walk żołnierzy Wyklętych.
Cały czas wspomaga Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK nie tylko darowiznami pieniężnymi, ale przede wszystkim nieustającym zaangażowaniem i oddaniem misji PCK, wciąż inspirując młode pokolenia.