Moda na pomaganie

Logo

To dobrze, że modne stało się pomaganie.
 
Od kilku lat daje się zauważyć zwiększone zainteresowanie młodzieży honorowym oddawaniem krwi. Marek Rak przewodniczący Komisji Problemowej ds. Honorowego Krwiodawstwa przy Zachodniopomorskim Oddziale Okręgowym PCK w Szczecinie i również krwiodawca twierdzi, że modne stało się pomaganie i dlatego młodzież włącza się w różnego rodzaju akcje; w tym w te związane z poborem krwi i jego promocją. Widać to w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, np. w czasie Wampiriady. Wtedy przychodzą po raz pierwszy i często od tego momentu zaczynają systematycznie oddawać krew. Ja też tak kiedyś zaczynałem, wspomina Pan Marek. Razem z uczniami mojej szkoły wzięliśmy udział w akcji poboru krwi i wielu z nas zostało potem honorowymi krwiodawcami. Marek Rak jest strażakiem, na co dzień pracuje w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, przez wiele lat oddawał krew sam lub z kilkoma kolegami. Jednak po jednej z akcji postanowili założyć Klub HDK. Członkowie tego klubu to nie tylko pracownicy KW Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, ale również rodziny, przyjaciele no i oczywiście młodzi ludzie. 

Urszula Sobiesińska kierownik Wydziału Organizacyjnego w Zachodniopomorskim Oddziale Okręgowym PCK w Szczecinie zauważa, że dzięki internetowi młodzież posiada dużą wiedzę na temat pobierania krwi i wielu z nich nie obawia się igły. Poza tym, jak powiedział Marek Rak młodzież chce być aktywna, ale przy tym chce widzieć sens swojego działania. Potwierdzeniem tej tezy może być historia opowiedziana przez Panią Urszulę. Podczas akcji „Zbieramy Krew dla Polski” w Goleniowie, jeden z wolontariuszy, członek grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK pomagał w organizacji pokazów udzielania pierwszej pomocy. Kiedy przyjechał ambulans, w pierwszym odruchu oddał krew, no, bo przecież jest potrzebna, argumentował. Jako koordynator ucieszyłam się - mówi Pani Urszula, bo zachowanie wolontariusza pokazało jego zaangażowanie i poczucie obowiązku. Byłam również zadowolona, że tak szybko podjął decyzję, ale z drugiej strony, niestety, musiałam go zdyscyplinować, bo jako wolontariusz był odpowiedzialny za powierzone mu zadanie i nie powinien narażać siebie i innych.  
 
Warto przy tej okazji wspomnieć o finale programu promującego Honorowe Krwiodawstwo. 25 czerwca zakończyła się XII edycja Turnieju Szkół pod nazwą „Młoda Krew Ratuje Życie”. Konkurs ten nie ma na celu wyłonienie indywidualnych dawców krwi, ale rywalizację szkół, których uczniowie oddają krew. Tych szkół jest coraz więcej. Młodzież samodzielnie organizuje transport, żeby móc w grupie przyjaciół wypełnić to zadanie. Przykład - uczniowie z Dębna, którzy od kilku lat wspierają na swoim terenie działania w zakresie Honorowego Krwiodawstwa. Ta postawa jest tym bardziej cenna, że zdarzają się dni, kiedy brakuje każdej grupy krwi, zauważa Marek Rak. Największe problemy są jednak z grupami minusowymi, czyli Rh_, A Rh_ czy AB Rh_. Dlatego zachęcamy wszystkich potencjalnych dawców krwi; tych, którzy oddają ją po raz pierwszy i tych, którzy się wahają i chcą spróbować, do odwiedzenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa; szczególnie teraz na początku wakacji i potem już w trakcie, żeby dla kogoś tej krwi nie zabrakło. Zdaniem Pani Urszuli krwiodawcy powinni zaglądać na stronę internetową Regionalnego Centrum w Szczecinie, bowiem są na niej zamieszczane aktualizowane informacje dotyczące zapotrzebowania na konkretną grupę krwi. Jest to ważne m.in., dlatego, że krew ma swój termin przydatności, istnieje, więc potrzeba regulowania ilości pobieranej krwi. To działanie krwiodawców również powinno być zaplanowane, podkreśla Urszula Sobiesińska. 
 
Wróć do góry