Podprogram 2017 r. realizowany przez Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie
Realizacja Podprogramu 2017 w ramach Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Oddziale Rejonowym PCK w Koszalinie i Kołobrzegu
Polski Czerwony Krzyż jako jedna z organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim od czterech lat bierze udział w realizacji Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Instytucją Zarządzającą w Krajowym Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W okresie od sierpnia 2017 r. do czerwca 2018 r. Polski Czerwony Krzyż na mocy umowy z Agencją Rynku Rolnego realizuje to działanie. Od 2014 roku Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie uczestniczy w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jako Organizacja Partnerska Regionalna.
Jakie działania obejmuje Podprogram 2017 r. realizowany przez Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie?
Głównymi kierunkami realizowanymi przez Polski Czerwony Krzyż na terenie Województwa Zachodniopomorskiego są:
· objęcie zasięgiem terytorialnym grup osób najbardziej potrzebujących w celu zapewnienia pomocy żywnościowej,
· aktywizacja oraz integracja społeczna osób objętych pomocą żywnościową poprzez działania w ramach środków towarzyszących.
W ramach Podprogramu 2017 Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie przewiduje objęcie pomocą żywnościową 11tysięcynajbardziej potrzebujących osób oraz rodzin, którym w trakcie realizacji programu zostanie bezpośrednio dostarczone 5 szt. nieodpłatnych paczek żywnościowych.
W skład wydanej jednorazowo paczki wchodzą co najmniej trzy artykuły z różnych grup towarowych, a cały zestaw żywnościowy obejmuje 19 artykułów spożywczych (warzywnych, owocowych, skrobiowych, mlecznych, mięsnych oraz cukier i tłuszcze). Beneficjentami programu są zarówno osoby samotnie gospodarujące, jak i osoby żyjące w rodzinie.
Oprócz systematycznej pomocy żywnościowej, Podprogram 2017 w Województwie Zachodniopomorskim obejmuje działania w ramach środków towarzyszących. Ich celem jest aktywizacja społeczna oraz włączenie osób w trudnej sytuacji życiowej w funkcjonowanie społeczności lokalnych.
Przykłady planowanych oraz realizowanych działań Oddziału Rejonowego PCK w Koszalinie w ramach środków towarzyszących:
Zorganizowane zostaną grupy wsparcia dla różnych kategorii osób (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne) oraz warsztaty tematyczne wzmacniające samodzielność i kompetencje w zakresie umiejętności kulinarnych, dietetyki i zdrowego żywienia, programów edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego itp.
Do kogo skierowana jest pomoc żywnościowa oraz działania w ramach środków towarzyszących w Podprogramie 2017?
Systematyczną pomocą żywnościową mogą być objęci mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej z powodu niskich dochodów, których kryteria są określone w art.7 ustawy o pomocy społecznej. Poziom dochodów określony w tej ustawie nie powinien przekraczać 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 PLN dla osoby w rodzinie.
Wraz z realizacją dystrybucji artykułów spożywczych Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie prowadzi szereg działań edukacyjnych na rzecz życiowego usamodzielniania się osób i rodzin najbardziej potrzebujących. Różnorodne formy edukacji obywatelskiej realizowane w ramach środków towarzyszących Podprogramu 2017 mają na celu współdziałanie z około 1210osobami i rodzinami w rozwiązywaniu oraz przezwyciężaniu ich trudnych sytuacji życiowych.
Jak zostać objętym pomocą żywnościową?
Chociaż pomoc w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących poprzez częściowe uzupełnienie ich potrzeb żywieniowych, to jednak nie zaspokoi ona wszystkich potrzeb w tym zakresie, osób oraz rodzin kwalifikujących się do tej pomocy ze względów finansowych.
Osoby do przyznania pomocy żywnościowej z Podprogramu 2017 będą kwalifikować:
· Gminne lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, wydając odpowiednie skierowania lub przekazując Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi listy osób zakwalifikowanych do pomocy.
W przypadku osób bezdomnych, Polski Czerwony Krzyż może te osoby samodzielnie zakwalifikować do pomocy na podstawie podpisanego przez osobę oświadczenia.
Ponadto, Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie we współpracy z Gminnym i Miejskim zobowiązany jest:
· dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać ze wsparcia FEAD w celu aktywizacji społecznej
· oceniać w uzgodnieniu z Gminnymi lub Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców pomocy o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),
· kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do Ośrodków Pomocy Społecznej celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym.
Jak odbywa się dystrybucja pomocy żywnościowej?
Artykuły żywnościowe wydawane są w magazynie Oddziału Rejonowego PCK w Koszalinie
Adres:
MagazynZachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie
ul. Grunwaldzka 20
75 – 241 Koszalin
czynny w godzinach: 8.30 - 14.30 od poniedziałku do piątku
oraz w Oddziale Rejonowym PCK w Kołobrzegu pod adresem:
Magazyn Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie
ul. Unii Lubelskiej 33
78-100 Kołobrzeg
czynny w godzinach: 9.00 - 13.00 od poniedziałku do piątku
W ramach Podprogramu 2017 realizowanego od sierpnia 2017 r. do czerwca 2018 r. do magazynu w Koszalinie trafi około 555,4816 tys. ton artykułów spożywczych.
Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z pomocy żywnościowej zapraszamy do kontaktu z Oddziałem Rejonowym PCK w Koszalinie lub Ośrodkiem Pomocy Społecznej .
Szczegółowe informacje na temat Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Programu: www.mrpips.gov.pl
Działania Towarzyszące
W ramach środków towarzyszących w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie planuje się zrealizować 50 działań dla około 1260 osób.
Dla beneficjentów Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, odbierających żywność z magazynu PCK w Koszalinie zostanie zrealizowanych:
- 13 edycji warsztatów dietetycznych i dotyczących zdrowego żywienia, dla grupy ok. 327 osób,
- 13 edycji programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności, dla grupy ok. 328 osób,
- 12 edycji warsztatów kulinarnych dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych, dla grupy ok. 302 osób,
- 12 edycji warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych), dla grupy ok. 303 osób,
Warsztaty oraz programy edukacyjne będą skierowane do wszystkich grup objętych programem, które wyrażą chęć uczestnictwa w zajęciach. Szczególna uwaga będzie zwrócona na rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne.