Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – zakończenie realizacji Podprogramu 2014

Z końcem lutego zakończył się realizowany przez Polski Czerwony Krzyż program pomocy żywnościowej – Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa - Podprogram 2014. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) i zastąpił realizowany wcześniej Program dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej (PEAD). Zadaniem Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym jest udzielenie korzystającym z jego pomocy wsparcia ich najbardziej podstawowych potrzeb, co ma ich wydobyć z ubóstwa i umożliwić im integrację ze społeczeństwem.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2014 rozpoczął się w grudniu 2014 i trwał do końca lutego 2015 r. Celem Programu było dostarczenie osobom najbardziej potrzebującym pomocy żywnościowej w formie paczek składających się z 5 rodzajów artykułów spożywczych spośród 5 grup towarowych tj. makaron, cukier, mleko, olej i mielonka wieprzowa.

W ramach Podprogramu 2014 z 6 magazynów Polskiego Czerwonego Krzyża wydano 585,460 t artykułów spożywczych pochodzących z PO PŻ o wartości 1 485 088,58 zł. Żywność była dystrybuowana za pośrednictwem m.in. magazynu Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie. W ramach realizacji Podprogramu Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie udzielił pomocy 7 648 osobom. Rozdysponowano 119,360 ton żywności w formie 16 347 paczek.
Pomocą żywnościową były objęte osoby znajdujące się w trudnej sytuacji bytowej, osoby bezrobotne, bezdomne, chore, matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny wielodzietne, renciści i emeryci.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 zakłada również prowadzenie działań mających na celu włączenie społeczne osób potrzebujących. W Podprogramie 2014 przez oddziały terenowe w ramach statutowej działalności PCK prowadzone były działania włączające osoby doświadczające deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnej oraz pomoc towarzysząca niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy materialnej), prowadzone. W związku z terminem realizacji Podprogramu, działania polegały głównie na organizacji spotkań integracyjnych dla podopiecznych, które zostały połączone z podtrzymaniem tradycji regionalnych, świątecznych w ramach akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka”. W trakcie trwania Programu osobom potrzebującym, udzielana była również pomoc m.in. w postaci wsparcia czy konsultacji psychologicznych dla rodzin lub osób z problemami alkoholowymi, dotkniętych patologiami społecznymi oraz ofiarom przemocy
w rodzinie. Działania te różniły się w zależności od regionu i potrzeb społecznych.
Wróć do góry