Ruszyła dystrybucja żywności
Ruszyła dystrybucja żywności Podprogram 2020 Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
Polski Czerwony Krzyż jako jedna z organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim od lat bierze udział w realizacji Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Instytucją Zarządzającą w Krajowym Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który zawiera umowy z wykonawcami dostaw poszczególnych artykułów spożywczych.
W styczniu 2021 roku rozpoczęła się dystrybucja żywności skierowana do beneficjentów na terenie województwa zachodniopomorskiego w ramach PO PŻ Podprogram 2020.
Zwracamy się do MOPR i OPS oraz do organizacji lokalnych występujących na terenie realizacji ww. programu o kontaktowanie się z wymienionymi poniżej oddziałami PCK, celem nawiązania współpracy wynikającej z Wytycznych Instytucji Zarządzającej w ramach obsługi beneficjentów.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z pomocy żywnościowej do kontaktu z Oddziałem Rejonowym PCK w Koszalinie i Kołobrzegu lub Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Wydawanie żywności prowadzić będą następujące magazyny:
Adresy:
MagazynZachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie
ul. Grunwaldzka 20
75 – 241 Koszalin
czynny w godzinach: 8.30 - 15.30
Magazyn Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie
ul. Unii Lubelskiej 33
78-100 Kołobrzeg
czynny w godzinach: 8.00 - 14.00
Rodzaje artykułów spożywczych w poszczególnych grupach towarowych są następujące:
1) artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, mus jabłkowy, fasolka po bretońsku);
2) artykuły skrobiowe (makaron jajeczny świderki, płatki owsiane, ryż biały, kasza jęczmienna, herbatniki maślane);
3) artykuły mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający);
4) artykuły mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet drobiowy, filet z makreli w oleju);
5) cukier biały, miód nektarowy wielokwiatowy;
6) tłuszcze - olej rzepakowy.
Zestaw na Podprogram 2020 obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 42,27 kg
Osoby uprawnione do skorzystania z pomocy w ramach realizacji POPŻ Podprogram 2020 to najbardziej potrzebujący:
- bezdomni,
- niepełnosprawni,
- migranci,
- osoby obcego pochodzenia,
- mniejszości narodowe (w tym społeczności marginalizowane, takie jak Romowie),
- pozostałe grupy odbiorców spełniające kryteria określone w wytycznych IZ
Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej
Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1508, z późn. zm.,), których dochód nie przekracza 220 % kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1 542,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1161,60 PLN dla osoby w rodzinie.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
Kontynuując dystrybucję żywności w ramach PO PŻ Podprogram 2020 organizacje zobowiązane są do prowadzenia działań towarzyszących, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu z tytułu kosztów środków towarzyszących i realizować następujące działania w ramach środków towarzyszących objęte dofinansowaniem z FEAD:
1) warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
2) warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
3) programy edukacyjne mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
4) warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych),
5) inne działania o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, majce na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących (spotkania/warsztaty z udziałem prawnika/psychologa; spotkania warsztaty z fizjoterapeutą połączone z instruktażem ćwiczeń; program edukacyjny którego jednym z elementów jest uczestnictwo w wydarzeniu kulturalnym; wydarzenie o charakterze integracyjnym, w którym uczestniczą odbiorcy POPŻ, a którego jednym z elementów jest sport; program edukacyjny którego jednym z elementów jest udostępnienie materiałów informacyjnych uczestnikom).
Działania towarzyszące w czasie pandemii.
Zgodnie ze zmianą do Wytycznych Instytucji Zarządzającej dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów dotyczące działań realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2020 możliwe jest również realizowanie działań poprzez udostępnienie różnego rodzaju publikacji, materiałów elektronicznych lub drukowanych skierowanych bezpośrednio do odbiorców, co będzie traktowane na równi z działaniami towarzyszącymi.
Realizując działania stacjonarne w ramach środków towarzyszących organizacje będą zapewniać reżim sanitarny w związku z pandemią Covid-19.
Szczegółowe informacje na temat Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Programu: www.mrpips.gov.pl