Zakończenie realizacji Podprogramu 2020 w ramach Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Polski Czerwony Krzyż jako jedna z organizacji partnerskich o zasięgu ogólnopolskim (OPO) od lat bierze udział w realizacji Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ 2014-2020), który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym (FEAD). W 2021 roku kontynuowano prowadzenie POPŻ na lata 2014-2020 Podprogram 2020 w Oddziale Rejonowym PCK w Koszalinie. Instytucją Zarządzającą w Krajowym Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Program Operacyjny wspiera osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej, która polega na braku możliwości zaspokojenia potrzeb żywnościowych. Systematyczną pomocą żywnościową byli objęci mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej z powodu niskich dochodów, których kryteria są  określone w art.7 ustawy o pomocy społecznej.

 

Celem realizowanego w 2021 roku Podprogramu 2020 było dostarczenie osobom najbardziej potrzebującym pomocy żywnościowej w formie paczek składających się z 21 rodzajów artykułów spożywczych, m.in. powideł, buraczków, makaronu, sera żółtego czy szynki wieprzowej. Odbiorcami końcowymi w Podprogramie 2020 były przede wszystkim osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej, korzystające ze wsparcia Ośrodków Pomocy Społecznej. Odbiorców końcowych do uzyskania pomocy z Programu, kwalifikowały właściwe Gminne lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Samodzielnie kwalifikowane do pomocy przez organizacje uczestniczące w programie były jedynie osoby bezdomne. W Podprogramie 2020 realizowanym od stycznia 2021 roku do końca października 2021roku artykuły żywnościowe zostały wydane podopiecznym z powiatów: koszalińskiego, kołobrzeskiego, białogardzkiego, świdwińskiego, szczecineckiego, sławieńskiego.

 

Łącznie Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie rozdysponował żywność o wartości  1 245 140,42 zł wydając 252,18120 ton żywności dla 6549 osób zakwalifikowanych do otrzymania pomocy żywnościowej, w tym ponad 2176 stanowiły dzieci poniżej 15 roku życia.

 

W ramach Podprogramu 2020 realizowane były działania w ramach środków towarzyszących, które miały na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, w tym:
– warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
– warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
– programy edukacyjne mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
– warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych).

 – inne działania o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących, z wyjątkiem działań, o których mowa w pkt.1.8., tj. Działań finansowanych ze źródeł zewnętrznych w ramach statutowej działalności organizacji.


Łącznie w zajęciach prowadzonych przez Oddział Rejonowy PCK w Koszalinie wzięło udział 751 osób.

Wróć do góry